Miody i ich pradawne zastosowania
Miód to wyjątkowy dar natury i jeden z najstarszych słodzików. Delektowali się nim starożytni Egipcjanie, a także Chińczycy, amerykańscy Indianie i Grecy. Wszyscy oni używali miodu na wiele sposobów – jedząc, przygotowując lekarstwa i stosując go w swoich kosmetykach. Do dziś ludzie używają miodu w medycynie, produktach do pielęgnacji skóry i w celach kulinarnych. Czy bogatą historię ma również polski miód? Miód w starożytnym Egipcie Miód jest wspominany w wielu starożytnych dokumentach egipskich. Był używany jako słodzik do wina i piwa, a także do potraw takich jak chleby, ciasta i desery. Już wtedy znano i wykorzystywano właściwości lecznicze miodu. Powszechnie używano go do leczenia oparzeń lub innych ran, gdzie działał jako środek antybakteryjny, który zapobiegał infekcjom. Wszyscy znają opowieści o Kleopatrze, która kazała sobie przygotowywać kąpiele z mleka i miodu. To połączenie miało jednocześnie lekko złuszczać naskórek (umożliwiał to kwas mlekowy), jak i dogłębnie odżywiać i regenerować skórę całego ciała. Egipska królowa dodawała ten składnik również do maseczek mających za zadanie nie tylko nawilżyć twarz, ale i działać przeciwstarzeniowo. Miody w starożytnej Grecji Od najdawniejszych czasów nie tylko zbierano miód leśny, ale i zakładano swoje pasieki wytwarzające wysokiej jakości miody, na których zakup mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Starożytni Grecy także odkryli moc tkwiącą w miodach. Wierzyli, że miód może leczyć ból gardła, kaszel i problemy żołądkowe, dlatego bez wyrzutów sumienia osładzali sobie życie. Czy miód był popularny wśród starożytnych Rzymian? Oczywiście. Ci byli znani ze swojego zamiłowania do słodyczy. Miody traktowali nie tylko jako składnik deserów, ale wykorzystywano je również, by nadać winu słodszy smak. Polski miód – początki pszczelarstwa na ziemiach polskich Pasieki bardzo dobrze prosperowały na ziemiach polskich. Istnieją dowody na to, że polskie miody hodowano tutaj już co najmniej 2 tysiące lat temu. Ówcześni pszczelarze – nazywani wtedy bartnikami – cieszyli się ogromnym szacunkiem. Praca z pszczołami nie była łatwa, wymagała cierpliwości oraz ogromnego doświadczenia. Miód pozyskiwano wtedy z barci, czyli naturalnie wydrążonych pni drzew, w których znajdowały się gniazda pszczół. Dzisiaj miód jest równie doceniany, jak w przeszłości. Popularne, polskie miody, które oferuje każdy dobrze zaopatrzony sklep z miodem to między innymi miód akacjowy czy miód gryczany. Dużą popularnością wśród Polaków cieszy się również miód faceliowy oraz świeży – pachnący akacją i rzepakiem – polski miód wiosenny.
Psucie się i fermentacja miodu – czy i kiedy te procesy zachodzą?
Każdy polski miód – nawet ten naturalny – sprzedawany przed supermarket lub sklep z miodem, będzie miał na wieczku podaną danę ważności, która określa mniej więcej czas, w którym należy produkt spożyć. Czy jednak słyszeliście kiedyś o słoiczku z miodem, którego zawartość się zepsuła lub spleśniała? Prawdopodobnie nie. A oto kilka powodów. Miody z egipskich grobowców i wykopalisk – kilka ciekawostek Zapewne słyszeliście o dawnych kulturach, które wierzyły w życie pozaziemskie. Wierzyli oni również, iż zmarłych trzeba w podróż w zaświaty odpowiednio wyprawić. Stąd w grobowcach broń, kosztowności czy chociażby zapasy jedzenia, między innymi baryłki z miodem, który w ówczesnych czasach z chęcią spożywano, dodawano do deserów czy wina. Po upływie pewnego czasu pozostawione jedzenie ulega całkowitemu rozkładowi, a co się dzieje z miodem? Okazuje się, że czas nie ma na jego właściwości większego wpływu. Dowód? W 2015 roku archeolodzy w egipskim grobowcu znaleźli baryłkę miodu, którego wiek oszacowano na 3 000 lat. Pod warstwą zabezpieczającego wosku znaleziono pachnący i – wydaje się – perfekcyjnie nadający się do spożycia miód. Dlaczego miody się nie psują? Wiemy już, że naturalny miód – niezależnie od tego, czy jest to miód akacjowy, miód leśny, czy miód wiosenny – nie psuje się. Podobnie na czas może reagować sos sojowy, cukier, sól, biały ryż oraz nasiona strączkowe. Oznacza to, że nawet po upłynięciu daty ważności, nie musimy się bać, iż miód, np. uzyskiwany z kwiatów facelli miód faceliowy, nam zaszkodzi. Z jakiego powodu polskie miody – i nie tylko – nie psują się? Wszystko z uwagi na wysoką zawartość cukru i kilka innych cech, między innymi odczyn kwaśny. Takie środowisko nie jest pożądanym miejscem do rozwoju bakterii. Tak więc miód nie ma tendencji do psucia się, a jedynie krystalizacji. Nie oznacza to absolutnie, iż uległ on w jakikolwiek sposób zepsuciu. Jeśli miód gryczany w naszym słoiczku zmienił stan skupienia z ciekłego na stały, możemy go podgrzać i roztopić przed podaniem, np. do naleśników. Dlaczego miody mogą fermentować i co z nimi wtedy zrobić? Ustaliliśmy już, że miód nie ma tendencji do psucia się, jednak może sfermentować. Kiedy i dlaczego tak się dzieje? Sfermentowany miód zacznie wytwarzać delikatną pianę oraz może wydzielać charakterystyczny zapach octu lub też drożdży. Dlaczego polski miód fermentuje? Wiąże się to z zebraniem z ula nektaru, który nie został jeszcze do końca przetworzony w miód. Sfermentowany miód można wykorzystać do przygotowania pitnego miodu.
Polski miód – sposoby wykorzystania latem
Polski miód jest niesamowitym dodatkiem sprawdzającym się w przypadku wielu dań. Miód wiosenny lub miód akacjowy można dodawać do ciast, herbaty czy ciepłej wody z plasterkiem orzeźwiającej cytryny, by ugasić pragnienie. Oto kilka prostych wskazówek dotyczących wykorzystania miodu latem, zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji. Polskie miody w kuchni Polski miód to prawdziwy skarb, który znany jest nam od wieków. W ciągu tego czasu zdążył zasłużyć sobie na takie określenia, jak płynne złoto czy nektar bogów – nie bez przyczyny, ilość zastosowań i cudownych właściwości tego produktu wprost zadziwia. Dodany do letnich potraw miód z pewnością podkreśli ich smak. Sprawdzi się idealnie w Letniej sałatce, którą warto podać, np. do grilla, by nieco odciążyć żołądek. Miód świetnie komponuje się z innymi składnikami w dresingach. Jednym z nich jest dresing musztardowy, do którego oprócz samej musztardy dodajemy czosnek, sok z cytryny i właśnie kluczowy składnik, który złagodzi gorycz i ewentualną ostrość musztardy, czyli miód. Warto w tym celu wybrać dobry, słodki miód faceliowy Smażonych letnich warzywach, które będą idealnym, pełnym smaku dodatkiem do obiadu. Obrane i pokrojone w podłużne paski warzywa podsmażamy na oliwie, a następnie dodajemy nieco masła, miodu i szklimy Orzeźwiającej ice tea, która latem to prawdziwe wybawienie. Mocno schłodzona herbata z dodatkami w postaci cytryny, mięty i miodu, który nada jej pysznego, słodkiego smaku. Inne dodatki, które sprawdzą się równie dobrze to zioła i owoce, np. truskawki. Aby nabyć wysokiej jakości miód – czy to miód gryczany, czy to miód leśny – najlepiej odwiedzić polecany sklep z miodem. Miody a letnia pielęgnacja ciała i włosów Nasza skóra latem potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji. Kąpiel w słonej, morskiej wodzie i opalanie się, może wysuszać skórę. Ciało wystawione na intensywne promienie słonecznie potrzebuje więc regeneracji i głębokiego odżywienia. Pomóc w tym mogą właśnie miody. Dobry, polski miód zmieszany z innymi składnikami może odżywić spieczoną słońcem skórę. Miód sprawdzi się również dobrze latem w przypadku ugryzień komarów, gdy nie mamy pod ręką innego środka. A co z włosami? Miód to również dobry produkt, by uporać się z przesuszonymi od słonecznych i morskich kąpieli włosami. Miodowa maseczka pozostawiona na włosach 15 minut może zdziałać prawdziwe cuda. Maseczkę należy spłukać ciepłą wodą i stosować po myciu włosów lub też przed. Do miodu można dodać nieco olejku, np. Arganowego.